Redhat 6.4 Irqbalance Sorunu

Redhat 6.4 sunucularda irqbalance ile ilgili bir sorunla karşılaştık. Network’te eth’dan bond ayarlarına geçtikten sonra oluştu. Sunucunun bir anda network ve/veya storage bağlantısı kopuyor, ulaşılamaz oluyordu.
Loglara baktığımda bu kaydı yazdıktan sonra sunucuyla tüm iletişim koptuğunu gözlemledim.

kernel: do_IRQ: 12.81 No irq handler for vector (irq -1)

Sunucuya ILO ile bağlanıp baktığımda kimi zaman sadece network’ün kimi zaman sadece disklerin erişiminin (FCOE) kimi zaman ise her ikisinin de bağlantısının koptuğunu gözlemledim.Suncuyu yeniden başlattıktan sonra düzeliyor fakat tekrarlama süresi sabit olmamakla beraber bir kaç günde bir tekrarlanıyordu. Araştırdım fakat sorun tam olarak neyden kaynaklandığnı veya neyin tetiklediğini bulamadım.Redhat forumlarında bir çözüm buldum. /boot/grub/grup.conf içine “intremap=off” parametresini ekledikten sonra bu sorun düzeldi.Ne zaman planlı bir çalışmamız varken, tam o sırada başka bir sistemde bu sorun meydana gelip, işi gücü bırakıp, bununla uğraşmak zorunda kaldığımız olay tam 3 kez başımıza gelmişti.

title Red Hat Enterprise Linux Server (2.6.32-358.14.1.el6.x86_64) root (hd0,0) kernel  
/vmlinuz-2.6.32-358.14.1.el6.x86_64 ro root=/dev/mapper/vg_murphy-lv_root rd_NO_LUKS KEYBOARDTYPE=pc KEYTABLE=trq LANG=en_US.UTF-8 rd_LVM_LV=vg_murphy
/lv_swap rd_NO_MD SYSFONT=latarcyrheb-sun16 crashkernel=auto rd_LVM_LV=vg_murphy
/lv_root rd_NO_DM rhgb quiet intremap=off initrd 
/initramfs-2.6.32-358.14.1.el6.x86_64.img

Erkin Çakar

PostgreSQL DBA & Software developer