Sistem Nedir? Sistemci Kimdir?

sistem-ve-sistemciSistemin ne – sistemcinin kim olduğunu bildiğimi sandığım günlerden

Anlamlarını bildiğimi sanıyordum. Ancak, doğrusunu askere gittiğim ilk gün öğrendim. Kamuflajları ve malzemeleri aldıktan sonra koğuşlara götürmüşlerdi. Aceleyle eşyaları bırakıp yemekhaneye indirdiler. Saatlerdir buz gibi havada beklediğimizden aşırı üşümüş, çok acıkmış ve sadece yemeğe umut bağlamıştım. Yemeği görmemle “ulan insana böyle yemek verilir mi alçaklar” diye içimden haykırmam bir olmuştu. 3 saat beklediğinden buz gibi olan, yemekhaneye yayılmış ve tarif edilemez baş döndürücü kokusuyla, usta askerlerden bize arta kalan sulu tavuk yemeği, 2-3 çatal atılmaya çalışılsa dahi 90 kişi birbirine bakarak kimse yiyememişti.

Büyük bir hayal kırıklığının ardından, bir umut ışığı gibi bir er belirmişti. “Sistemci geldi beyler, sistem isteyen var mı?” diye bağırmasıyla gözümün önünden sunucular, kablolar, kodlar ve sorgular geçerken açıklanmanın gelmesiyle herşey aydınlandı. Yani üstteki fotoğraftaki gibi bir şey değilmiş.

Sistem demek lavaş arası soslu tavuk dürüm, sistemci (Sistem Yöneticisi) ise milletin dürüm siparişlerini alan, paraları toplayan ve sipariş geldiğinde gizlice dışarıdan siparişi teslim alıp getiren kişi demekmiş. Ancak, pek tekin kişiler değillermiş. 2-3 sistemci ve hepsinin ayrı sistemleri vardı ama “burada tek sistemci benim ulan” düşüncesiyle tekel olmak istediklerinden kavgaları da eksik olmuyordu.

Sistem düzgün çalıştığında kimse aç kalmıyor, herkes tok ve mutlu oluyordu, fakat sistemin çöktüğü o korkunç zamanlarda vardı. Tam herkesin dürüme kavuşma hayalleriyle dolup taştığı anda biri çıkıp “sistem çöktü beyler” diye bağırmasıyla tüm hayaller suya düşerdi. Nöbetçi komutanın sistemciyi yakalamasyla, o korkunç an, yani sistemin çöküşü* *gerçekleşirdi.

Not: Dünya döner 2 ve Dükkan Lavash iki favori sistemlerdendi.

lavash-durumGerçek sistemden bir görüntü

Erkin Çakar

PostgreSQL DBA & Software developer